Danişment Köyü Sitesine Hoş Geldiniz.
 
HAKAN KAYA

SİCİLİ : 154772
RÜTBESİ : Emniyet Amiri
DOĞUM TARİHİ VE YERİ : 07.07.1971 Balya
KADROSU : Antalya
ŞEHİTLİK TARİHİ : 19.07.2006 Antalya
MEZARININ YERİ : Balıkesir Balya Danişment Köyü                    
7 Temmuz 1971 Tarihinde Balıkesir ili Balya ilçesi Danişment beldesinde Hanife ve Mehmet KAYA çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul eğitimini Balıkesir ilinde tamamlamıştır.1985 yılında Polis Kolejini bitirdikten sonra 1989 yılında Polis Akademisinde okuyup;1993 yılında Komiser Yardımcısı olarak mezun oldu.
  1997 yılı Aralık ayında Emniyet Genel Müdürlüğünün açmış olduğu pilotaj sınavına katıldı. Bu sınavı başarı ile geçerek alınacak beş pilottan biri oldu. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulunda pilotaj eğitimine başladı ve 1998 yılında pilot olarak bu okulu bitirdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı emrine pilot olarak atandı.2006 yılında ABD ye giderek helikopter uçuş eğitimi sertifikası aldı.
        Antalya sahillerinde denetim uçuşu yapan polis helikopterinin, teknik bir arıza nedeniyle irtifa kaybedip kent merkezine düşmesiyle helikopterde bulunan Pilot Emniyet Amiri Hakan Kaya 5 arkadaşı ile birlikte şehit oldu. Emniyet Amiri 35 yaşındaki Hakan Kaya`nın cenazesi 20 Temmuz 2006 günü Ankara`da düzenlenen törenin ardından 21 Temmuz 2006 sabah saatlerinde polis helikopteriyle Balıkesir`in Gönen İlçesi`ne getirildi. Gönen Stadı`na inen helikopterden alınan Kaya`nın Türk bayrağına sarılı tabutu, yaklaşık 30 araçlık konvoyla Balya İlçesi`ne bağlı Danişment Köyü`ne getirildi. Annesi Hanife Kaya 4 yıl önce gördüğü kanser tedavisine yenik düşerek hayata veda etmiştir.
         Şehit Emniyet Amiri Hakan KAYA’nın cenaze törenine Balıkesir Valisi Selahattin HATİPOĞLU, Balıkesir Emniyet Müdür Celal UZUNKAYA, şehit Kaya`nın emekli hava astsubayı babası Mehmet Kaya, kız kardeşleri, polisler ve bine yakın vatandaş katıldı.

         Yaklaşık 4 yıl önce eşinden boşanan ve çocuğu olmayan şehit Emniyet Amiri Hakan Kaya için cuma namazının ardından Danişment Köyü Camii`nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazında köylü kadınların da ayrı bir noktada saf tutması dikkat çekti. Şehit Kaya`nın cenazesi daha sonra köy mezarlığının hemen yanına şehitlik olarak ayrılan bölüme defnedildi.
         Düzenlenen törenlerden Antalya Valisi Alaaddin YÜKSEL’in daima hatırlanacak sözleri kulakları çınlattı. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, törende şehit polislerin, helikopterin arıza yaptığı en zor anlarında bile meslek yeminlerini unutmayarak, başka kimseye zarar vermemek için canlarını tehlikeye attıklarını söyledi. Yüksel, “Polislerimiz bir tek vatandaşın ve bir tek yabancının canına zarar gelmemesi için şehitlik mertebesine koşmuşlardır. Kahraman Hakan, Kahraman Kudret, Yiğit Ramazan, Yiğit Âdem, Yiğit Osman, ruhlarınız şad olsun. Kahramanlığınız hiçbir zaman unutulmayacaktır” dedi.   

0505 493 92 65 / Mehmet KAYA
0505 672 28 68 / 762 07 00 Hikmet