Hoş Geldiniz.                            
KÖYÜMÜZÜN KONUMU
Balıkesir İli Balya İlçesine bağlı Danişment Köyü; il merkezine 71 km; ilçe merkezine 18 km uzaklıkta ve Gönen-Balya arasında engebeli ve ormanlık bir arazi üzerinde kurulmuştur. Köyün ilkokulu 1926 yılında Arap harfleriyle öğretime başlamış, 1928 yılında yeni Türk harfleriyle öğretimi sürdürmeye başlamış, 1926'dan 1938 yılına kadar 3 yıllık öğretim vermiş, 1938 yılından sonra 5 yıllık ilkokul olarak öğretime devam etmiştir.(Kaynak: E.Öğretmen Lütfi TUFAN).  1954 yılında nahiye müdürlüğü oluşturulmuştur. Nahiyeliği 1979 yılına kadar sürmüştür. 1953 yılında Jandarma Takım Komutanlığı kurulup 1985 yılına kadar köyümüzde hizmet vermiştir. 1978 yılında PTT şubesi açılmış, 1991 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. 1985 yılında köyümüzde Sağlık Ocağı açılmış ve hala hizmetlerini sürdürmektedir. 
KÖYÜMÜZÜN TARİHİ
XII. Yüzyılda Danişment Beyliğinin yıkılmasıyla 3 aile önce Karacabey yöresine , sonra çeşme deresi mezarlığın bulunduğu yere, zamanla   köyümüzün şimdiki bulunduğu yere yerleşmiştir. Köyümüzün ismini Danişment Beyliği'nden almıştır.
DANIŞMENT KÖYÜ’NÜN GELENEKSEL KADIN OYUNLARI
Kadın Oyunları 1
Küçük Nina 
Tek kişilik oyundur. Ahengin ( hangin) ilk başlangıç oyunudur. Oğlan evinin yengeleri; üçetek (telli) giymiş halde birer birer çıkarak kendi eksenleri etrafında, kollarını kaldırarakdört kez, yarım daire çizecek şekilde önce sağa, sonra sola dönerek oynarlar. Bu oyuna ilginçlik katan; çıkan   yengenyengenin kayınvalideden(kaynyengenyengenin kayınvalideden(kaynanadan) bozuk para alarak tefçiye(dümbelek .  

Free Guestbooks by Bravenet.com ZİYARETCİ DEFTERİ BRAVANET TARAFINDAN FAYDALI SİTELER